Dental Frezler Hakkında Genel Bilgiler

Dental Frezler

Dental Frezler
Dental Frezler

Diş Hekimliği endüstrisindeki öncü girişimler, diş hekimleri diş teknisyenleri ve diş hekimliği sektöründe mükemmellik beklentisini arttırmıştır. Dünyada yaygın olarak yaşam süresinin artmasıyla koruyucu hekimlik ve protetik restorasyona olan ihtiyaç da artmıştır. Doğal dişleri ileri yaşlara kadar koruyarak yaşam kalitesini artırmak amacıyla minimal invaziv restorasyon tekniklerinin gelişimine öncelik verilmektedir.

Dental Frezlerin Önemi

Diş hekimleri için klinik uygulamalarda doğru frez seçimi çok önemlidir. Eskimiş, aşınmış, düşük kaliteli üretim ile elde edilmiş, yapay malzemeler kullanılmış dental frezler, diş hekiminin ortaya çıkarttığı işin kalitesini olumsuz yönde etkiler. Bu bakımdan dental frezlerin seçimi ve kullanımı diş hekiminin başarısı ve hastanın elde edeceği sonuç açısından son derece önemlidir.

Elmas Dental Frezlerin Doğru Kullanımı

  • Frezler, aerotör başlığında, mümkün olduğu kadar derine yerleştirilmelidir.
  • Dönerken, sıkıştırma ve kuvvet uygulama gibi hareketlerden kaçınılmalıdır. Çünkü bu, frezin kırılma riskini arttırır.
  • Frezi, çalışacak dişin yüzeyine uygulamadan önce gerekli çalışma hızına ulaşılmalıdır.
  • Frezleri, çalışan bölümün tamamını kaplayacak şekilde kullanın ve sadece uç kısmını kullanmayın. Böylece aşırı ısınmaya neden olan bilinçsiz temas basıncını önlemiş olursunuz.
  • Belirlenmiş maksimum hızı aşmayın. Böylece, oluşan merkezkaç kuvvetinin yol açtığı frez kırılmaları önlenir. Bu durum, frezin çalışan bölümünün çapının merkezkaç kuvvetinin, şaftın merkezkaç kuvvetini aştığı durumlarda ortaya çıkar.
  • Frezin yeterli miktarda suyla yıkanmasını sağlayın (min 50 ml/dk)
  • Frezlerin ISO 027 ‘yi aştıkları durumlarda, ilave su spreyi ile soğutmayı sağlayın.
  • Frezleri her kullanımdan sonra temizleyin ve artıklardan uzaklaştırın. Böylece aşındırıcı özelliklerini korumuş olursunuz. Bunun için Intensiv Cleaning Rubber Diakleen ‘i kullanabilirsiniz.

Elmas Dental Frezlerin Bakımı

Frezler diş hekimlerine non-steril bir şekilde teslim edilmektedir. Hasta üzerinde ilk kullanımdan önce mutlaka dezenfekte edilmeli, temizlenmeli ve her kullanımdan sonra yeniden steril ve temiz bir hale getirilmelidir.

dental frezler - frez kutusu
Dental Frez Kutuları

Dezenfeksiyon;

Elmas frezleri çelik frezlerden ayrı olarak dezenfekte ediniz. (abrazivler ve cila frezleri gibi). Sadece korozyondan korunmayı sağlayan dezenfeksiyon solüsyonlarını kullanın ve üretici tarafından tavsiye edilen reaksiyon zamanı ve konsantrasyonlarına tam olarak uyun. Frezlerin çok kirlenmesi durumunda, ultrasonik banyo kullanılması tavsiye edilir.

Denetleme / Temizleme;

Dezenfeksiyondan sonra frezlerde kalan artıkları inceleyin. Eğer gerekli ise dezenfeksiyon ve temizleme işlemini tekrarlayın. Özel Intensiv Cleaning Rubber Diakleen veya uygun bir fırça kullanarak tıkanmış elmas yüzeylerini temizleyebilirsiniz. Frezleri suyla tamamen çalkalayıp hemen kurutunuz. Olabilecek hasarları kontrol edin; oksitlenmiş, aşınmış frezleri veya elmas kaplamasında ayrılma gözlenen frezleri kullanmayın.

Sterilizasyon;

Sterilizasyon onaylanmış işlemlerle hazırlanmalı. Eğer mümkünse tek titreşimli ya da kısımlara ayrılmış vakumlu otoklav ve subvakumlu kurutucu kullanın. Chemiclave sterilizatörler de kullanılabilir. Sıcak hava sterilizatörleri elmas frezler için uygun değildir. Frezin dayanıklılığını etkileyebilecek 180°C üzerinde ki sıcaklıklardan koruyun.

Web sayfamızdaki Intensiv Marka Frez çeşitlerini incelemek için burayı tıklayınız

Intensiv web sitesini incelemek için burayı tıklayınız